Leczenie kanałowe stanowi ostatnią deskę ratunku pozwalającą na „uratowanie zęba” przed jego usunięciem.

Zabieg endodoncji stosujemy przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, stanach zapalnych i martwicy miazgi, w przypadku złamania bądź zwichnięcia zęba oraz ze wskazań protetycznych. Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zapalnie zmienionej tkanki oraz ich szczelnym wypełnieniu odpowiednim materiałem. W gabinecie pracuję w powiększeniu, czyli z wykorzystaniem nowoczesnego mikroskopu, który umożliwia mi odnalezienie ujść wszystkich kanałów, w tym kanałów dodatkowych, pozwala na usunięcie przeszkód w kanale i zwapnień miazgi zmniejszając tym samym ryzyko perforacji ścian korzenia.

Zabieg rozpoczynamy od precyzyjnego określenia długości kanałów przy pomocy endometru . Kanały są następnie opracowywane z wykorzystaniem narzędzi wykonanych ze stopów niklowo-tytanowych do odpowiedniego rozmiaru. W kolejnym etapie leczenie czyszczę system kanałowy płynami przeciwbakteryjnymi, których działanie dodatkowo wzmacniają fale ultradźwiękowe. Kanały są wypełniane gutaperką rozgrzaną do temperatury blisko 200°C, co gwarantuje precyzyjne i szczelne wypełnienie systemu korzeniowego – na całej długości. Zakończone leczenie endodontyczne dokumentuję zdjęciem RTG, na podstawie którego można ocenić wykonaną pracę oraz monitorować efekty leczenia.

Leczenie kanałowe wykonane rzetelnie nie tylko pozwala na wyeliminowanie bakterii – przede wszystkim powoduje zahamowanie dalszego rozwoju choroby. Bardzo ważnym elementem leczenia jest izolacja zęba od środowiska zewnętrznego – wykorzystuję do tego koferdam po to, aby uniknąć napływu śliny wraz z bakteriami do wyczyszczonych kanałów.