Porady higieniczne

Porady higieniczne

Zdrowe zęby = zdrowy organizm!

Zadbane zęby i dziąsła mają wpływ na zdrowie całego organizmu – stan jamy ustnej nie tylko rzutuje na nasze samopoczucie związane z wyglądem, narząd żucia bierze udział w mówieniu, prawidłowej artykulacji głosek oraz procesie trawienia pokarmów. Niewłaściwa higiena jamy ustnej skutkuje namnażaniem się bakterii, które żywią się pozostałymi cząstkami pokarmu. Bakterie te powodują zmianę kwasowości jamy ustnej, co uszkadza szkliwo i przyczynia się do powstawania próchnicy.

Nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej skutkuje również zapaleniem dziąseł, a w dalekiej konsekwencji zapaleniem więzadeł utrzymujących ząb i kości, prowadząc do paradontozy i utraty zębów. Utrata zębów wpływa na poczucie własnej wartości, zaburzenia w wymowie i przede wszystkim na nieprawidłowości początkowego procesu trawienia obciążając tym samym żołądek. Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej toczą się miejscowo, ale wraz z krwią bakterie mogą przemieszczać się do odległych narządów wywołując tzw. choroby odogniskowe np. infekcyjne zapalenie wsierdzia, chorobę wieńcową, zawał serca czy udar mózgu.

Aby nie dopuścić do tej tragicznej w skutkach lawiny problemów zdrowotnych, wystarczy dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Odpowiednie metody szczotkowania i nitkowanie zębów oraz dobór sprawdzonych produktów do higieny pozwala ustrzec się przed chorobami zachować piękny i zdrowy uśmiech. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewnia atrakcyjny uśmiech i świeży oddech. Aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, warto zapytać stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o odpowiednie techniki higieny i produkty do jej stosowania.