Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów

O nitkowaniu

By skutecznie chronić przestrzenie międzyzębowe przed rozwojem próchnicy, konieczne jest stosowanie nitek dentystycznych. Nitki dentystyczne skutecznie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych, czyli miejsc, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł, a do których włosie szczoteczki ma utrudniony dostęp.

Nitki dentystyczne stosujemy do oczyszczania ciaśniejszych przestrzeni międzyzębowych, których nie jest w stanie wyczyścić szczoteczka.

Technika

Odwijamy około 35 centymetrów nitki dentystycznej. Zawijamy końce nitki dookoła środkowych palców. Następnie pomiędzy kciukiem jednej ręki i palcem wskazującym drugiej napinamy niewielki fragment nici – około 2 cm, którym będziemy nitkować zęby.

Nitkę delikatnie przeprowadza się ruchami piłującymi przez punkt styku między zębami do przestrzeni międzyzębowej, odpowiednio w dół lub w górę. Po wprowadzeniu wykonuje się ruch pionowy po krzywiznach zęba – wchodząc minimalnie pod dziąsło należy wykonywać ruch delikatnie. Pionowy ruch jest ważny dlatego, aby nie uszkodzić przyczepu nabłonkowego. Nitki woskowane w mniejszym stopniu grożą skaleczeniem dziąsła i dlatego lepiej nadają się dla początkujących.

Zawsze należy stosować nitkę do czyszczenia przestrzeni między zębami tylnymi. Stosunkowo duże przestrzenie między tymi zębami gromadzą sporo trudno usuwalnych resztek pokarmowych. W celu oczyszczenia przestrzeni pod połączonymi zębami mostu, oraz pod sztucznymi zębami stosujemy: szczoteczki międzyzębowe lub nitkę Super-Floss, którą przeprowadzamy pod koroną lub mostem.

Przez kilka pierwszych dni stosowania zabiegu nitkowania mogą wystąpić przykre dolegliwości bólowe lub krwawienie dziąseł. Jeśli krwawienie będzie występowało przez okres dłuższy niż tydzień, należy skontaktować się ze stomatologiem. Jeśli mamy problemy z wykonywaniem czynności nitkowania, możemy skorzystać z innych dostępnych środków służących do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych takich jak wykałaczki czy irygatory.

UWAGA! Nie można wykonywać nitką tzw. ruchów „piłujących” między zębami, gdyż drażni się wówczas brodawki dziąsłowe – kaleczy się je i podrażnia, co prowadzi do stanów zapalnych, krwawienia w tych okolicach, a z czasem do ich zaniku. Zalecane jest nitkowanie zębów przed ich szczotkowaniem, gdyż wtedy pasta do zębów ma możliwość docierania w przestrzenie międzyzębowe.