Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł

O pierwszych zauważalnych objawach zapalenia dziąseł

Jeśli Twoje dziąsła są czerwone lub spuchnięte, często krwawią podczas szczotkowania czy nitkowania zębów, możesz cierpieć na zapalenie dziąseł. Przypadłość ta powstaje na skutek nagromadzenia bakterii dookoła dziąseł i pomiędzy zębami. Bakterie – często powiązane z niewłaściwą higieną jamy ustnej – są głównym powodem zapalenia dziąseł. Istnieją dodatkowe czynniki takie jak przewlekła choroba, osłabiony system odpornościowy czy ciąża, które mogą zwiększyć Twoją podatność na wystąpienie zapalenia.

Należy pamiętać, że kiedy zacznie boleć, może być za późno – zapalenie dziąseł rzadko bywa bolesne w początkowych fazach rozwoju. W bardziej zaawansowanym stadium może dojść do cofnięcia się dziąseł, próchnicy zębów, zbierania się ropy między zębami i dziąsłami oraz rozchwiania i ostatecznej utraty zębów.

Dlatego tak ważne jest codzienne sprawdzanie stanu zębów i dziąseł podczas nitkowania oraz wczesne wykrycie oznak choroby.

Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Po pierwsze – obejrzyj szczoteczkę, której używasz. Zaróżowienie włókien może oznaczać, że Twoje dziąsła delikatnie krwawią z powodu lekkiego nacisku podczas szczotkowania. To może wskazywać na wczesne stadium infekcji. Sprawdź kolor swoich dziąseł. Dziąsła we wczesnych fazach zapalenia mogą wydawać się ciemniejsze i zaczerwienione – zdrowe są jasne i różowe. Warto też sprawdzić ich twardość – dziąsła we wczesnych fazach zapalenia mogą wydawać się miękkie i opuchnięte. Zdrowe dziąsła powinny być dosyć jędrne i nie powinny odstawać od zębów.