Jaką szczoteczkę wybrać?

Jaką szczoteczkę wybrać?

Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka powinna zostać odpowiednio dobrana zarówno pod względem wielkości jak i rodzaju włosia do wieku, stanu dziąseł i zębów Pacjenta. Szczoteczki są produkowane w różnych stopniach twardości zależnych od średnicy ich włosia – wyróżniamy szczoteczki twarde, średnio-twarde oraz miękkie. Zwykle poleca się te w wersji średnio-twardej jako, że najlepiej radzą sobie z dokładnym czyszczeniem powierzchni zębów oraz te z włosiem miękkim, w przypadku osób po zabiegach chirurgicznych. Szczoteczki z twardym włosiem mogą bardzo łatwo zranić dziąsła i doprowadzić do ich nieodwracalnych recesji.

Co ile i dlaczego wymieniać szczoteczkę?

Szczoteczka do zębów powinna zostać wymieniona w momencie, kiedy włosie zaczyna wyginać się na zewnątrz – nie jest ono już w stanie dokładnie doczyścić powierzchni zębów oraz może uszkodzić dziąsła. Zasadniczo szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co ok. 3-4 miesiące.

O metodzie szczotkowania, czyli wymiatanie

Metoda roll.
Metodę roll polecamy osobom borykającym się z chorobami przyzębia. Szczoteczka ustawiona jest pod kątem 45° – w ten sposób przyszyjkowe części zębów nie są pomijane. Stosując metodę roll osoba wywijająca szczoteczką wykonuje ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Zaleca się wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco-obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować dwa sąsiednie zęby.

Metoda Stillmanna.
Szczoteczkę skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia układamy poziomo pod kątem 45° – jednocześnie należy pamiętać, że włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę „wywija się” w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach. Metoda ta uważana jest za masująco-oczyszczającą i polecana jest m.in. przy recesji dziąseł.

Zęby powinno się szczotkować przez co najmniej 2-3 minuty po każdym posiłku. Tylko wtedy zapewnimy sobie skuteczną ochronę przed bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy. Podczas szorowania zębów nie należy również zapominać o oczyszczaniu języka i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych.

O wyższości szczoteczki elektrycznej nad manualną

Wielu Pacjentów pyta o skuteczność stosowania szczoteczki elektrycznej. Nowoczesne szczoteczki elektryczne wykorzystują zarówno ruchy oscylacyjno-rotacyjne jaki i pulsacyjne, dzięki czemu pozwalają usunąć nawet o 100% więcej płytki nazębnej, niż szczoteczka manualna. Producenci prześcigają się w oferowaniu dodatkowych funkcjonalności takich jak wskaźniki poziomu zużycia szczoteczki, systemy kontroli nacisku czy różne tryby i końcówki szczoteczek dostosowane do indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych użytkownika. Największą zaletą wersji elektrycznej jest jednak natężenie wykonywanych ruchów – najnowsze rozwiązania oferują nawet do 40 000 ruchów pulsacyjnych i 8 800 ruchów oscylacyjnych na minutę!

O szczoteczkach do przestrzeni mędzyzębowych – kiedy i dla kogo?

Szczoteczki międzyzębowe dokładnie oczyszczają miejsca, w których stale zalega osad u osób posiadających większe przestrzenie międzyzębowe a także u osób noszących aparat ortodontyczny. Mała główka szczoteczki dociera do wszystkich przestrzeni, zachyłków pomiędzy uzupełnieniami protetycznymi oraz elementów konstrukcji aparatu. Przy utrzymaniu prawidłowej higieny podczas leczenia ortodontycznego pacjenci po ściągnięciu aparatu nie mają problemu z demineralizacją szkliwa (białe plamy) i mogą się cieszyć osiągniętym efektem leczenia. Należy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni rozmiar szczoteczki międzyzębowej, którą umożliwi dotarcie do każdej przestrzeni. Szczoteczki rmiędzyzębowe różnią się kształtem części pracującej oraz długością trzymadełka i powinny być wymieniane średnio co 2-4 tygodnie.