Profilaktyka

Profilaktyka

Podążając za słowami Hipokratesa wyznaję zasadę, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Dokładam wszelkich starań, aby pomagać naszym Pacjentom w walce z zagrożeniem, jakim jest próchnica oraz choroby przyzębia i błony śluzowe jamy ustnej. Profilaktyka to dla mnie jeden z filarów zdrowego uśmiechu.

Higiena jamy ustnej – tak często niedoceniana – stanowi nieodłączny element profilaktyki. W gabinecie udzielam porad dotyczących metod szczotkowania oraz sprawdzonych środków dostępnych na rynku. Przeprowadzam szkolenie dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej podkreślając jej znaczenie dla zdrowego uśmiechu. Staram się uświadamiać Pacjenta, iż to właśnie on odgrywa kluczową rolę w profilaktyce choroby próchnicowej oraz paradontozy.

Scalling – Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji bakteryjnej płytki nazębnej. Infekcja bakteryjna jest bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego dziąseł z objawami ich zaczerwienienia i krwawienia. Nieleczone zapalenie dziąseł może nieodwracalnie uszkodzić włókna ozębnej, powodując powstawanie głębokich kieszonek dziąsłowych, utratę kości i rozchwianie zębów. Scalling polega na ultradźwiękowym usunięciu złogów nazębnych nad- i pod- dziąsłowych, skutecznie likwidując czynnik ryzyka paradontozy.

Piaskowanie i polerowanie – Osad nazębny powstaje w skutek picia kawy, herbaty oraz palenia papierosów powodując zmianę zabarwienia powierzchni szkliwa i brak idealnej gładkiej powierzchni zęba. Zabieg piaskowania polega na usunięciu osadów i drobin kamienia nazębnego za pomocą mieszaniny wody i tlenku glinu działających pod dużym ciśnieniem, usuwając przebarwienia i nadając gładkość i połysk powierzchni szkliwa. Dodatkowo zabieg wspomaga się polerowaniem pastami polerskimi oraz zestawem wygładzających gumek i krążków.

Fluoryzacja – Profesjonalna profilaktyka fluorkowa polega na pokryciu wszystkich powierzchni szkliwa zębów cienką warstwą lakieru, który zawiera fluor w wysokim stężeniu. Fluor przenikając do szkliwa zębów wzmacnia je i chroni przed działaniem kwasów pochodzących od bakterii próchnicotwórczych, zapobiegając tym samym rozwojowi próchnicy.

GC Tooth Mousse – Ślina jest naturalnym systemem ochrony szkliwa przed działaniem kwasów i demineralizacją. W przypadku, gdy nie może pełnić swojej funkcji, może dojść do zachwiania równowagi mineralnej jamy ustnej, co z kolei może prowadzić do destrukcji szkliwa i rozpoczęcia procesu próchnicy. Preparat oparty jest o technologię Recaldent – tzw. „szkliwo w płynie” – aktywnie wpływa na przywrócenie równowagi mineralnej w środowisku jamy ustnej poprzez dostarczenie wysoko stężonego wapnia i fosforanów dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

Lakowanie – Budowa anatomiczna trzonowców i przedtrzonowców stałych charakteryzuje się obecnością na powierzchni żującej nieregularnych bruzd, które stanowią miejsce retencyjne dla pokarmów, a co za tym idzie, również dla bakterii. Lakowanie ma na celu uszczelnienie powstałych naturalnych bruzd w zębach.