Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna kojarzona jest przez dużą grupę osób z wizytą u dentysty w celu usunięcia zębów. Jednak prawda wygląda troszkę inaczej. Chirurgia staje się przede wszystkim ratunkiem dla zębów objętych procesami chorobotwórczymi różnego rodzaju.

Wszystkie wymienione poniżej dziedziny stomatologii wykorzystują zabiegi chirurgiczne. Dzięki temu dają szansę na w pełni profesjonalne leczenie estetyczne. Implantologia, regeneracja kości i tkanek miękkich, leczenie chorób błon śluzowych, protetyka, diagnostyka onkologiczna czy ortodoncja to tylko kilka zabiegów, związanych z chirurgią stomatologiczną. Dlatego okazuje się, że każdy chirurg stomatolog posiada bardzo szeroką specjalizację.

W moim gabinecie w mieście Bydgoszcz wykonuję szeroki wachlarz zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Na liście znajdują się działania niewymagające pobytu w szpitalu, tuż po wykonanych czynnościach zabiegowych. Przed podjęciem leczenia wykonuję szczegółową diagnostykę rentgenowską. Dodatkowo robię zdjęcia panoramiczne i trójwymiarową tomografię komputerową. Użycie Piezosurgery, specjalistycznego noża ultradźwiękowego, który stosowany jest do rozwarstwiania oraz cięcia kości. Jego wykorzystanie gwarantuje dokładne i w pełni bezpieczne wykonywanie zabiegów. Nóż minimalizuje ubytki tkanki kostnej i zmniejsza uszczerbki w otaczających tkankach miękkich, dzięki temu obszar zabiegowy jest całkowicie wolny od krwawienia.

Chirurg stomatolog w mieście Bydgoszcz

Ekstrakcja to zabieg polegający na usunięciu zęba przy miejscowym znieczuleniu . Żeby możliwie w delikatny sposób wykonać zabieg, używam w pełni profesjonalnych, chirurgicznych narzędzi. Takie przybory umożliwiają zwichnięcie, rozchwianie korzenia zęba, który jest usuwany. Dopiero gdy taka metoda się nie sprawdzi, wykorzystuję standardowe kleszcze chirurgiczne do usunięcia zniszczonego korzenia.

Dla zatrzymanych zębów mądrości i kłów, wymagane staje się usunięcie zęba metodą operacyjną. Zanim przystąpię do zabiegu, analizuję całą gamę aspektów dotyczących przydatności zęba w zgryzie, nasilenia powracających stanów zapalnych, wystąpienia ewentualnych, radiologicznych zmian w kości. Zawsze gwarantuję, że zastosowana technika leczenie zostaje idealnie dostosowana do indywidualnych wymagań Pacjenta. Tak zwane dłutowanie zatrzymanego zęba mądrości jest znacznie trudniejszym i o wiele bardziej skomplikowanym zabiegiem, niż ma to miejsce w przypadku zęba ułożonego w sposób prawidłowy. Jednak solidne i w pełni indywidualne przygotowanie pacjenta do wykonania zabiegu połączone z wnikliwą analizą stanu zdrowia, pozwala na minimalizację skutków negatywnych, mogących pojawić się podczas trwania zabiegu. Ekstrakcja zęba zawsze jest dla mnie ostatecznością, dokładam wszelkich starań, żeby uratować każdy ząb bez konieczności jego usuwania.

Chirurgia stomatologiczna w pełnym zakresie

Chirurgia przedprotetyczna między innymi polega na wyrównaniu wyrośli kostnych, usuwaniu rozrostowych zmian na błonie śluzowej. Usuwane zostają części utrudniające prawidłowe protezowanie czy usunięcia zębów posiadających zmiany, które nie są wystarczająco odporne i mocne, żeby można było je wykorzystać na potrzeby protetycznej pracy. Chirurgia stomatologiczna w mieście Bydgoszcz, pomaga także w przypadku zabiegów implantologii, dzieje się tak dzięki augmentacji kości materiałem zastępczym. W ten sposób można uzupełnić kostne ubytki, jednocześnie zapewniając wręcz idealne warunki na wszczepienie implantów zębowych.

Chirurgia endodontyczna łączy w sobie wykonanie zabiegów resekcji, hemisekcji oraz radektomii. Resekcja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia ze wstecznym wypełnieniem kanału. Metoda jest niezwykle pomocna w przypadku zębów nieodpowiednio leczonych kanałowo. Hemisekcja i radektomia obejmują kolejno usunięcie połowy zęba z korzeniem sprawiającymi problemy i usunięcie korzenia nierokującego przetrwania w jamie ustnej. Pozwala to ochronić pozostałe zęby przed zniszczeniem.

Periochirurgia polega na całkowitym usunięciu stanów chorobowych występujących w tkankach miękkich, które nieusuwane przyczyniają się do powstawania chorób przyzębia. Pierwszorzędnym celem jest usunięcie stanu zapalnego i odbudowa wszystkich straconych tkanek.

Pobranie diagnostycznych wycinków pozwala na wykonanie hispatologicznego badania nieprawidłowych zmian, które występują w częściach błon śluzowych. Po uzyskaniu wyników można zastosować dopasowane leczenie lub zalecić pacjentowi wizytę u innego specjalisty.